Ve spolupráci s našimi obchodními partnery a odbornou veřejností realizujeme další snídani s představiteli byznysu a politického prostředí. Tentokrát se zaměříme na českou daňovou politiku.

Program
8.00 - 8.30 registrace & snídaně
8.30 - 10.30 příspěvky řečníků 
10.30 - 11.00 závěrečná diskuse & networking

 

Místo: hotel Barceló Brno Palace, Šilingrovo nám. 2, Brno
Moderátor: Vladimír Vokál

Podtémata:
- Daňové výhledy
- Co dále s EET?
- Zjednodušení a výběr daní
- Reverse charge


Přednášející:
Alena Schillerová, ministryně financí ČR
Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje
Stanislav Kouba, náměstek ministryně financí ČR pro daně a cla
Pavel Sobotka, majitel, Frentech Aerospace 
Ladislav Chodák, místopředseda představenstva, Mycroft Mind a předseda představenstva Regionální hospodářské komory Brno
Pavel Zezula, předseda představenstva, Nová Mosilana

 

„Čekáme pokles. Musíme začít šetřit", prohlásila Schillerová. Chce škrtat na ministerstvech

Mírný pokles HDP čeká pro příští rok ministryně financí Alena Schillerová. Přiznala to na dnešní konferenci pořádané mediální skupinou MAFRA v brněnském hotelu Barceló. Konkrétní čísla chce představit příští týden.

„Rozpočet na rok 2020 mi začíná trochu dělat vrásky. Ty nejsou neřešitelné, ale takové, při kterých před vládními kolegy zdvihnu prst a řeknu, že musíme začít šetřit. Ekonomické časy špičkové konjunktury máme za sebou,“ upozornila Alena Schillerová (nestr. za ANO), která podle svých slov zatáhne za brzdu.

Ministerstvo financí ve střednědobých rámcích na roky 2020 a 2021 počítá s deficitem státního rozpočtu 40 miliard korun, Schillerová však neví, zda ho udrží. „Udělám pro to všechno, i když už teď vím, že to bude velký problém a budou velké debaty,“ podotkla ministryně.

Podnikatelům na konferenci slíbila, že bude tlačit na všechny ministry, aby škrtli deset procent svých zaměstnanců. „Začali jsme mrtvými dušemi, ale teď budeme tnout do živého. Musíme, pokud se nechceme dostat do situace, že budu muset škrtat jako mí předchůdci,“ varovala Schillerová a připomněla nepopulární škrty bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Pomalu však začíná slevovat ze svého slibu, že předloží nový zákon o dani z příjmu. Sice ho má podle svých slov připravený, ale do vlády ho pravděpodobně nepřinese.

„Vláda je spíše doleva, takže plán, že bychom zrušili řadu výjimek v současném zákoně, se spíše rovná nule. Chci proto mluvit s komorami a svazy podnikatelů, jestli mám jít cestou balíčku s opatřeními, které podnikatelům pomohou, nebo jít do nového zákona, i když většina výjimek tam zůstane,“ sdělila

Mám obavy, aby kraje utáhly výdaje, uvedl hejtman Šimek
Z daní by chtěl víc peněz do krajského rozpočtu získat také jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO), který rovněž na konferenci promluvil. Podle svých slov nechce pro jižní Moravou urvat víc než ostatní, ale především se dorovnat ostatním regionům.

„Jsme ve trojici krajů s nejlepší ekonomickou kondicí, ale nejsme podle toho financováni. Rozdíl v příjmu na hlavu mezi Jihomoravským krajem a Vysočinou jsou čtyři tisíce korun na občana, což si myslím, že je výrazná částka,“ uvedl hejtman.

Kdyby byly rozpočty krajů srovnané, měl by podle něj Jihomoravský kraj v kase o půl miliardy korun víc. Ministryně o tomto podfinancování nejen jižní Moravy, ale i třeba středních Čech ví, a slibuje být nápomocná. „Nejdříve si to ale musí vyříkat samy kraje,“ upozornila.

Kvůli narůstajícím mandatorním výdajům kraje se Šimek rovněž bojí, aby měl peněz v budoucnu dostatek. „Mám trochu obavy, aby kraje byly schopny tyto výdaje utáhnout a skutečně si myslím, že po roce 2020 nemusí být peníze na investice,“ prohlásil.


Marek Osouch, Mladá fronta Dnes

 

 

REGISTRACE UZAVŘENY, KAPACITA SÁLU VYČERPÁNA. Děkujeme za pochopení.

Vstup na akci je bezplatný a možný pouze po registraci.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat, Hana Partyková, konference@mafra.cz, hana.partykova@mafra.cz, tel. 225 063 139.

 


Partneři

Telefon

+420 225 063 107
+420 602 763 369
 

Email

konference@mafra.cz
 
 

Adresa

Anděl Media Center
Karla Engliše 519/11
150 00 Praha 5