13. ZÁŘÍ 2018, OSTRAVA Ve spolupráci s našimi obchodními partnery a odbornou veřejností realizujeme další setkání s osobnostmi z byznysu a politického prostředí. Tentokrát se zaměříme na podnikatelské prostředí Moravskoslezského kraje.

Datum:         13. září 2018
Čas:               9.00-12.30 hodin (registrace od 8.30)
Místo:            Imperial Hotel Ostrava, Tyršova 6
Moderátor:   Luděk Vokáč, redaktor LN


Podtémata:

  • Konkurenceschopnost kraje
  • ​Podpora průmyslu
  • Vývoj a inovace
  • Potřebují regionální podnikatelé dotace?
  • Je na trhu práce dostatek kvalitních absolventů technických oborů?
  • Pohledy z praxe


 

​Přednášející:

Jiří Cienciala, vládní zmocněnec pro MSK, ÚK a KVK 
Tomáš Macura, primátor, Statutární město Ostrava
Bohumír Blachut & Erich Stavař, spolumajitelé, ISOTRA
Jan Hasík, majitel a generální ředitel, HSF System
Martin Václavek, výkonný ředitel a člen představenstva, LANEX 
Kamil Čermák, generální ředitel a předseda představenstva, ČEZ ESCO

 

Ostrava „Dotace křiví trh, zvýhodňují jedny před druhými,“ na tom se shodli podnikatelé na včerejší konferenci MF DNES a Lidových novin Výzvy regionu, věnované konkurenceschopnosti podnikatelů i kraje.
„Stěžejní pro úspěch je vývoj vlastních výrobků, díky tomu jsou firmy konkurenceschopné,“ přiblížil svůj klíč k úspěchu Bohumír Blachut, spolumajitel opavské společnosti Isotra, která vyváží nejen žaluzie a další stínicí techniku, ale i stroje na jejich výrobu.
Firmě se podle něj daří i proto, že se nebála investovat prostředky do vývoje vlastních strojů. „V tomto jsme celosvětovými lídry, naše výrobní linky prodáváme například i do Japonska. Robotizace a průmysl 4.0 jsou cestou, jak docílit prosperity kraje, problém ale může nastat v okamžiku, kdy nastane nedostatek technicky vzdělaných lidí.“
Právě školství může podle Bohumíra Blachuta pro kraj znamenat jeden z možných problémů do budoucna.
„Chybí nám hlavně technické školství. A nepomáhá nám ani fakt, že se na technické školy hlásí hlavně slabší studenti, přednost dostávají gymnázia,“ popisuje podnikatel své zkušenosti. „A to se nám může do budoucna vymstít. Protože pracovní sílu možná můžeme nahradit roboty, někdo ale musí umět vyrábět a udržovat ty roboty. A k tomu potřebujeme technicky vzdělané lidi a kvalitní školství.“
S tím souhlasí i ostravský primátor Tomáš Macura. „Dnes už se investoři nezajímají primárně o to, zda máme volné pozemky, ale o to, jaké jsou v kraji školy, co můžeme nabídnout jejich zaměstnancům a jejich dětem, například cizojazyčné školy.“
A také podle něj je jedinou možnou cestou k prosperitě kraje podpora výroby s vyšší přidanou hodnotou.
„Chceme si nové investory vybírat, chceme získat firmy s vyšší přidanou hodnotou, ne jen základní výrobce,“ vysvětluje primátor.
Kraj by se měl podle podnikatelů připravovat i na dobu, kdy se sníží množství dotací. Navíc se shodli, že bez dotací by bylo lépe, křiví podle nich totiž trh.
„Podpora Evropské unie a kraje je spíše minoritní záležitostí, podnikatelé si vždy museli poradit hlavně sami,“ řekl další z přednášejících, majitel a generální ředitel společnosti HSF System Jan Hasík.
„Dotace za prvé křiví trh, za druhé kvůli jejich získání a splnění podmínek udělení lidé často podvádějí,“ doplnil Bohumír Blachut. „Dostáváme se tak ale do rozporuplné situace, protože pokud je nevyužijeme a konkurence ano, získá tak výhodu.“ (sta)

Darek Štalmach, redaktor MF Dnes

 


_______________

Vstup na akci je bezplatný a možný pouze po registraci.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat, Hana Partyková, konference@mafra.cz, hana.partykova@mafra.cz, tel. 225 063 139.

 

 


Partneři

Telefon

+420 225 063 478
+420 734 517 354
 

Email

konference@mafra.cz
 
 

Adresa

Anděl Media Center
Karla Engliše 519/11
150 00 Praha 5