Ve spolupráci s našimi obchodními partnery a odbornou veřejností realizujeme další setkání s osobnostmi z byznysu a politického prostředí. Tentokrát se zaměříme na tradiční hodnoty a zájmy České republiky. Spolupořadatelem akce je Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

 

Český národní zájem

 

Datum:            1. června 2018
Čas:                 9.30 – 13.00 hodin
Místo konání: Černínský palác, Loretánské náměstí 5, Praha 1

 

Časový harmonogram:
8.45 – 9.30      příchod, registrace & snídaně
9.30 - 11.00    příspěvky řečníků I. panel
11.00-11.30     přestávka
11.30 - 13.00   příspěvky řečníků II. panel
13.00 - 14.00   závěrečná diskuse, networking & oběd

 

Podtémata:

  • Patříme víc na Západ nebo na Východ?
  • Renomé českých značek a firem v zahraničí
  • Ekonomická soběstačnost - Levný dovoz nebo dražší domácí kvalita?
  • Je ekonomický zájem víc než lidská práva?
  • Zajistíme si bezpečnost sami nebo je nutná spolupráce s EU?Přednášející:

Andrej Babiš, předseda vlády ČR v demisi
Martin Stropnický, ministr zahraničních věcí ČR v demisi 
Tomáš Hüner,  ministr průmyslu a obchodu ČR v demisi 
Jaroslava Valová, zakladatelka, SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ
Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel, ČEZ 
Josef Kotrba, chairman, Deloitte
Lubomír Kovařík, předseda představenstva, Česká zbrojovka 
Jaromír Řezáč, jednatel, GORDIC
Martin Tlapa, náměstek ministra zahraničí ČR

Krátký video sestřih: 

Základem státu je rodinná firma.

Podnikatelé a politici na konferenci LN řešili, jaký má Česko národní zájem. Třeba bezpečnost, ale také se více prosazovat v Evropské unii a podporovat domácí firmy, zejména pak ty rodinné.

PRAHA Firma s českými vlastníky jen tak neuteče v případě ekonomických potíží za nižšími náklady do levnější ciziny a zejména rodinné podniky jsou větší zárukou spolehlivosti než některé nadnárodní koncerny. Stát by tedy měl u nás takové rodinné společnosti více podporovat. Shodli se na tom účastníci konference, kterou koncem minulého týdne na téma českého národního zájmu uspořádaly LN.

„Jsme už 27 let na trhu, úspěšně rosteme a nečerpali jsme žádnou státní podporu nebo dotace. Vydělané peníze jsme vždy investovali do dalšího rozvoje,“ popsala rodinné podnikání zakladatelka společnosti SIKO koupelny & kuchyně Jaroslava Valová. Výkladní skříň Česka Podnikat v prodeji vybavení pro koupelny začala její rodina hned po revoluci, z obýváku bytu v jihočeských Čimelicích se SIKO za ty roky rozšířilo po celém Česku a Slovensku. A tržby z nuly na nynější čtyři miliardy ročně. Do ceněného kapitálu společnosti se počítá i téměř tisícovka zaměstnanců. Že se původně i malá česká firma může stát renomovanou a v zahraniční konkurenci úspěšnou, dokládá i skutečnost, že dnes nejezdí do ciziny za obchody jen SIKO, ale zástupci významných světových dodavatelů a výrobců naopak přijíždějí do Čimelic.

„Reinvestovat vydělané peníze je samozřejmost,“ přidává se majitel IT a softwarové firmy Gordic Jaromír Řezáč. „Ale jde spíš o to, aby stát firmám, které v jeho zájmu šíří dobrou pověst České republiky, neházel všelijakou byrokracií klacky pod nohy. Když se podíváme, s čím vším přichází Evropská unie, tak mi to připomíná jakýsi socialismus. A já jsem hrdý kapitalista,“ říká Řezáč. Připomíná, že to, co můžeme nazývat českým národním zájmem, má dvě roviny – zájem firem je svoboda a volný trh. A pak je tu národní zájem pro rodiny a samotné občany. „Je nezajímají všelijaké hádky politiků v parlamentu, ale věci, které se týkají lepšího vzdělávání, zdravotnictví i bezpečnosti, včetně té kybernetické,“ dodal Řezáč.


To šéf energetického gigantu ČEZ Daniel Beneš zas připomněl, že Česko si musí svůj zájem ujasnit i v oblasti energetiky a pokusit se ho pak prosadit v rámci Evropské unie.

Bez EU to nejde? Bojovat za naše zájmy v Evropské unii je pro Česko jeden ze zásadních úkolů i podle předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). „Celá unie je boj o vliv. Je třeba získávat spojence, aby nerozhodovalo jen Německo s Francií,“ uvedl na konferenci Babiš. Národním zájmem podle něj je také udržení bezpečnosti, dostatek zdrojů, ale i zajištění práce a to, abychom „sami rozhodovali o tom, kdo bude u nás žít a pracovat“.

Jenže Česko je, minimálně z ekonomického hlediska, právě na zemích osmadvacítky životně závislé. Dosavadní ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) pak připomněl, že na 80 procent celého českého HDP vytváří export, a to především do zemí EU. Kdyby se někdy Česko rozhodlo Unii opustit, znamenalo by to citelnou ránu pro naši ekonomiku. Zazněly však také názory, že český zájem není jen v oblasti byznysu nebo vzdělávání. Ale také třeba také v prezentaci kultury ve světě.
 

Definice českého národního zájmu tak zůstává nadále poněkud nejasná.
Upozornil na to například předseda představenstva České zbrojovky Uherský Brod Lubomír Kovařík. „O co všechno nám tedy jde? Neměl by někdo, například vláda, ten český národní zájem přesně definovat a v nějakém dokumentu prezentovat?“ tázal se ve svém vystoupení Kovařík.

_____________________


Vstup na akci je bezplatný a možný pouze po registraci.
Registrované prosíme vzít s sebou občanský průkaz.

 

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat, Hana Partyková, konference@mafra.czhana.partykova@mafra.cz, tel. 225 063 139.

Telefon

+420 225 063 478
+420 734 517 354
 

Email

konference@mafra.cz
 
 

Adresa

Anděl Media Center
Karla Engliše 519/11
150 00 Praha 5