Ve spolupráci s našimi obchodními partnery a odbornou veřejností realizujeme další setkání s osobnostmi z byznysu a politického prostředí. Tentokrát se zaměříme na tradiční hodnoty a zájmy České republiky. Spolupořadatelem akce je Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

 

Český národní zájem

 

Datum:            úterý 14. května 2019
Čas:                  9.00 – 13.00 hodin (registrace od 8.00 hodin)
Místo konání: Černínský palác, Loretánské náměstí 5, Praha 1

 

Časový harmonogram:
8.00 – 9.00      příchod, registrace & snídaně
9.00 - 10.45     příspěvky řečníků I. panel
10.45 - 11.00   přestávka
11.00 - 12.15   příspěvky řečníků II. panel
12.15 - 13.00   závěrečná diskuse, networking & oběd

 

Podtémata:

  • Neztrácíme národní suverenitu? Česko ve strukturách EU - o čem rozhodujeme sami a v čem je třeba respektovat vůli Bruselu (posílení pravomocí členských států)
  • Bezpečnost - stačí spolupráce v rámci EU a NATO? Co můžeme udělat navíc sami?
  • Korespondují vždy ekonomické zájmy s bezpečností?
  • Jednotná ekonomika v EU - plusy a mínusy pro Česko
  • Český negativismus vs. národní hrdost


Přednášející:

Andrej Babiš, předseda vlády ČR 
Josef Kotrba, prezident, Deloitte

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu ČR
Tomáš Pleskač, místopředseda představenstva a ředitel divize nová energetika a distribuce ČEZ, a. s. 

Alena Schillerová, ministryně financí ČR
Jaromír Řezáč, jednatel, GORDIC

Jakub Landovský, náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie, Ministerstvo obrany ČR 
Lubomír Kovařík, předseda představenstva, Česká zbrojovka Group SE

Petr Franc, jednatel, IQ Structures
Pavel Dvořáček, předseda představenstva, RUDOLF JELÍNEK a.s.
Martin Tlapa, náměstek ministra zahraničí ČR

 

 

Česko musí být v Evropě slyšet

Čelní představitelé státu a zástupci médií na konferenci vydavatelství MAFRA a Lidových novin řešili, jaký je český národní zájem. Mezi účastníky panovala shoda na tom, že by Česko mělo být v Evropské unii slyšet a k prosazování svých názorů musí hledat podobně smýšlející spojence.

PRAHA Česku se členství v Evropské unii vyplácí. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), která se konference s názvem Český národní zájem rovněž zúčastnila, získalo Česko z EU od roku 2004 v čistém vyjádření 741 miliard korun. Přesto ale na konferenci LN zaznělo, že Česko by mělo být více slyšet a mělo by prosazovat své zájmy. „Mám hovořit o tom, jestli neztrácíme národní suverenitu a v čem je třeba respektovat vůli Bruselu. My jsme ale součástí Bruselu, takže určitě neztrácíme suverenitu,“ prohlásil na konferenci v Černínském paláci premiér Andrej Babiš (ANO).

Ochrana klimatu
„Je tu Evropská rada, kde sedí všichni premiéři a prezidenti a která rozhoduje jednomyslně. To je místo, kde můžeme nejvíce ovlivňovat Evropskou unii. Náš hlas má stejnou váhu jako hlas Francie nebo Německa. Takže máme velký vliv,“ uvedl Babiš s tím, že například na posledním zasedání rady zablokoval zpřísnění klimatických cílů. „Mám totiž pocit, že děláme všechno pro to, abychom zničili evropský průmysl a hlavně automobilový průmysl,“ uvedl předseda vlády. Podle Babiše to poškozuje hlavně Česko. Například klimatické cíle schválené Evropským parlamentem jsou podle něj pro nás nereálné. „Myslím, že Evropa je jediná, která bojuje za budoucnost naší planety, kdy produkujeme jen devět procent emisí. A co Čína, Spojené státy nebo Indie? Ti to moc nerespektují. Problém je, že jde o globální konkurenci,“ řekl premiér.
Podle Babiše je tak českým bytostným zájmem nedopustit prosazení části nápadů některých členských států, které by zásadním způsobem poškodily naši zemi a ekonomiku. 
Za pravdu mu dal i další řečník konference, prezident poradenské společnosti Deloitte Česká republika Josef Kotrba. „Jaký smysl má zatížit evropský průmysl obrovskými obrovskými náklady, a pak se nestarat, že jediným výsledkem této politiky bude, že se výroba přesune do zemí, které nebudou dodržovat takové ekologické standardy?“ ptal se Kotrba. „Jinými slovy dojde k větším emisím a znečištěním, než kdybychom to vyrobili doma. Plus je třeba k tomu připočítat i emise způsobené dopravními náklady,“ odpověděl zároveň prezident Deloitte. Podle něj je obranou zavedení cel. „V tomto kontextu by stálo za to, začít o tom alespoň tom diskutovat,“ uvedl Kotrba.

Klíčová podpora jádra
Problém pro Česko je i postoj Evropské unie k jaderné energii.„Poslanci evropského parlamentu označili jádro za špinavý zdroj.My ale chceme být jedním z vlajkonošů jaderného programu v Evropě.Je potřeba, aby existovala oponentura zemí, které jsou na jádru závislé. Těch je v EU asi polovina, včetně Francie, skandinávských zemí, Česka, Finska a dalších. Chceme tak klub zemí, které považují jádro za klíčový budoucí zdroj, a přesvědčit ostatní, že tento zdroj energie dává smysl,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Bez jádra se patrně Česko neobejde. „Vládní energetická koncepce počítala s tím, že v roce 2035 bude spuštěn nový jaderný zdroj. Dnes si je nutné přiznat, že jde o nereálný termín, a mělo by se tak mluvit spíše o letech 2038 až 2040. Proto jsme zahájili přípravné práce na prodloužení životnosti našich stávajících jaderných bloků,“ uvedl Tomáš Pleskač, místopředseda představenstva energetické společnosti ČEZ. „Právě tady je důležité to, co řekl pan premiér i vicepremiér, a to udržet silnou pozici Česka při definici jaderných standardů v Evropě. To je velmi zásadní role státu,“ doplnil Pleskač.

Také Martin Tlapa, náměstek ministra zahraničních věcí, se domnívá, že by Česko mělo hledat pro prosazování svých cílů spojence. „Trošku nám chybí to, co Finům či Dánům, kteří jsou stejně velcí, ale pro svá témata, jež řeší doma, hledají spojence a snaží se je prosazovat,“ říká Martin Tlapa s tím, že v případě Česka jde například o to, aby byl zachován volný obchod.
Vojtěch Wolf, redaktor, Lidové noviny


Akce je pouze pro zvané.

Vstup na akci je bezplatný a možný pouze po registraci.
Registrované prosíme vzít s sebou občanský průkaz.

 

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat, Hana Partyková, konference@mafra.czhana.partykova@mafra.cz, tel. 225 063 139.


Partneři

Telefon

+420 225 063 478
+420 734 517 354
 

Email

konference@mafra.cz
 
 

Adresa

Anděl Media Center
Karla Engliše 519/11
150 00 Praha 5